Легендата Ален Делон ще получи почетната „Златна палма“
Елитът на европейското и световно кино тези дни е на Лазурния бряг. До 25 май южното френско градче Кан е световната столица на седмото изкуство.
Новите си филми ще покажат режисьорите Педро Алмодовар, Терънс Малик, Селин Шиама, Арно Деплешен, Ксавие Долан и Кен Лоуч, а обективите ще бъдат вперени в звездните актьори Леонардо ди Каприо, Брад Пит, Леа Сейду, Изабел Юпер, Ален Делон, Бил Мъри, изпълнителите Елтън Джон, Иги Поп, Селена Гомез, Том Уейтс, Боно, и дори футболистът Диего Марадона.
Футболната легенда ще пристигне в Кан за представянето в извънконкурсната програма на документален филм, посветен на него. Лентата „Диего Марадона“ е дело на режисьора Асиф Кападия. Той получи Оскар през 2016 година за филма си „Ейми“, посветена на британската певица Ейми Уайнхаус.
Дългоочаквана е появата на режисьора Куентин Тарантино, който ще бъде придружен от Леонардо ди Каприо, Брад Пит, Марго Роби и цяла плеяда кинозвезди, които са част от каста на „Имало едно време в Холивуд“ („Once Upon A Time in Hollywood“).
Тарантино се завръща в Кан цели 25 години след премиерата на кинохита „Криминале“, която се случва именно във френското градче.
Директорът на фестивала Тиери Фремо определи режисьора като един от най-големите в киното от своето поколение, на нашата ера. „Той е важен режисьор и по отношение на историята на фестивала в Кан”, съобщи Фремо.
Един от най-сериозните акценти е силното женско присъствие тази година в Кан. Цели четири жени режисьори ще представят своите филми на голям екран, което се случва за първи път в историята на фестивала.
Председателят на фестивала – 55-годишният режисьор Алехандро Гонсалес Иняриту пък е първият мексиканец, който оглавява журито в Кан.
Той държа политическа реч по време на откриването като обвини световните лидери, че управляват чрез „ярост, гняв и лъжи“, и изказа опасение, че преобладаващата реторика по отношение на емиграцията, включително идеята за стена на границата между САЩ и Мексико, може да доведе до нова световна война.
Иняриту засегна и темата за промените в климата. „Светът се топи, а тези хора ни управляват чрез ярост, гняв и лъжи. Те пишат измислици и правят така, че обикновените хора да вярват, че това са реални неща и факти“, каза той.
Легендата на френското кино Ален Делон ще получи почетна „Златна палма“. В негова чест ще бъде показан филмът „Най-хубавите години от един живот“ на Клод Льолуш с Жан-Луи Трентинян и Анук Еме – продължение на легендарния „Един мъж и една жена“, който печели „Златната палма“ през 1966 г.
Междувременно във Франция се надигна вълна от критики срещу Ален Делон. Петиция с хиляди подписи призова организаторите да преосмислят решението да връчат почетната награда на големия френски актьор. Критиците му го наричат „расист, хомофоб и женомразец“. „Харесват ме или не, но никой не може да оспорва кариерата ми“, коментира лаконично звездата.
Делон беше нападнат и от движението Me Too заради признание, че е удрял жени, но с уточнението, че и самият той е получавал плесници от жени. Друга спорна негова теза е, че не е против гей браковете, но не е съгласен хомосексуалните двойки да имат право да осиновяват деца.
Но да се завърнем към изкуството, което има главната тежест в Кан.
Всички чакат да видят какво ще предложи майсторът на испанското кино Педро Алмодовар с новия си филм „Pain and Glory“. В последния ден на фестивала (25 май) френският любимец Венсан Касел ще представи най-новия си филм „Hors normes“ („Извън нормата“).
С огромен интерес от киномани, но и от меломани се очаква биографичният филм „Рокетмен“. Самият Елтън Джон ще пристигне за представянето на лентата на режисьора Декстър Флечър.
Друга музикална икона – Боно от U2, ще присъства на прожекцията на документален филм за борбата срещу СПИН.